Люис Хамилтън и Лионел Меси си поделиха престижната спортна награда „Лауреус“

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън и звездата на Барселона Лионел Меси са големите победители в церемонията по връчването на световната награда за спортни постижения през 2019 г - „Лауреус“.

За първи път двама спортисти си поделиха престижния приз след като получиха равен брой гласове. Меси, който не присъства на награждаването в Берлин – стана и първия състезател от отборен спорт, който заслужава това признание. През декември миналата година аржентинския футболен магьосник триумфира за рекордния шести път със „Златната топка“, а британецът също за шести път вдигна купата в кервана и получи наградата си от легендарния бивш мениджър на Арсенал – Арсен Венгер. Сред номинираните бяха още тенисиста Рафаел Надал, голфъра Тайгър Уудс, маратонеца Елиуд Кипчоге и мотоциклетиста Марк Маркес. При жените американската гимнастичка Симон Байлс, която вече има внушителните 25 медала и 5 титли от световни първенства, получи Спортния Оскар за трети път след 2017 и 2019 г. За отбор на годината бе избран тимът на Южна Африка, който спечели световната титла по ръгби. Наградата за цялостен принос след 21 години в НБА заслужи германския ветеран Дирк Новицки, като статуетката му бе връчена от друго голямо име – бившия световен шампион по бокс Владимир Кличко. За пробив на годината бе отличен победителят в най-силната колоездачна обиколка в света Туд дьо Франс – Еган Бернал. Той стана първия колумбиец и най-младия участник с победа в престижната надпревара. Призът за завръщане на годината отиде при 19-годишната рали състезателка София Флоерш, която се завърна на пистата след ужасяваща катастрофа.